Országos Műszaki Múzeum Massa Múzeuma, ˝Őskohó˝, Vasverő, Miskolc-Újmassa
Magyarország első ipari műemléke az újmassai faszéntüzelésű nagyolvasztó, közismert nevén "őskohó". Az őskohóhoz hasonló ipari emlék Európában is csak három található.
Ezt a kohót Fazola Frigyes építtette 1813-ban. A kohó elődjét édesapja Fazola Henrik építette Ómassán 1770-ben. Ez azonban nem maradt fenn, működését 1820 körül fejezte be, köveiből iskolaépületet emeltek, helyét az ómassai iskola falán emléktábla őrzi.
A termelés még 1872-ig folyt Újmassán. Itt állították elő a nyersvasat, melyet további megmunkálásra a közeli Hámorba szállítottak. A technológia lassan elavulttá vált, és az üzem elhelyezkedése sem volt ideális. A helyzet azt kívánta, hogy új helyszínen, új gyárat kell létesíteni, amely biztosítani tudja az akkoriban fellendülő vasútépítéshez szükséges sínanyagot és más termékeket, így új üzemet létesítettek a mai vasgyár városrész helyén.
A kohó a bezárást követő évtizedek során romba dőlt, majd a a diósgyőri kohászati üzemek hathatós támogatásával a XX. század közepén rekonstruálták, részben eredeti formájában helyreállították.
A kohó mellett található a Massa Múzeum is, amely a Diósgyőr-hámori Vasmű százéves történetének (1770-1870) főbb mozzanatait, eredeti dokumentumait, valamint az ott használt és készített korabeli szerszámokat és gyártmányokat mutatja be.(A magyar és egyetemes vaskohászat történetét bemutató kiállítás Miskolc-Felsőhámorban, az Országos Műszaki Múzeum Központi Kohászati Múzeumában tekinthető meg.)
A kohó mellett található, a XVIII. századi rajzok alapján 1979-ben újraépített vasverőben a vízikerékkel meghajtott farkaskalapács és fújtató, valamint egy izzítókemence idézi fel a korabeli képlékenyalakítási eljárás helyszínéül szolgáló műhely hangulatát.